25 Kasım 2013 Pazartesi

Etkin Annelik

Sosyal medyayı kullananlar bilir az biraz, internette bir çok anne grubu vardır. Bunlardan birini takip etmeye başladın mı pek akıllı uygulamalar, önüne şıppadanak bir liste koyar, konuyla ilgili tüm anneler listendedir artık. Sonraaa gün gelir bir bakarsın haberler sayfası aynı haberle dolmuş, sen neye uğradığını anlayana kadar yazı/görsel bombardımanına tutulmuş olursun. Meğer hepsi birden bir yere gitmiş, şak şak fotolar çekmiş, her saniyesini kayıt altına almıştır :/

Böyle bir sürü anne grubu vardır. Evinde oturamayan o etkinlik benim bu etkinlik senin gezen anneler, yazmadan duramayan anneler, ben internetsiz yaşayamam diyen anneler, uykuya hasret bebeye medet arayan anneler.... Böyle gidiyor bu listeler.

Bu yazıda bebesini slingine asıp dolaşan pek sevgili evinde duramayan anneleri konu alacağım. Bu anne grubu birilerinin düzenlediği, analara yemekli bebelere oyunlu etkinliklere her daim katılır, bir konuşmacı varsa anlatılanları kendi hafızasından ziyade fotoğraf çekerek telefonun hafızasına kaydeder, bebesiyle iki boyama yapıp ay çok eğleniyoruz fotoları çekip paylaşır. Bu tip etkinliklere hiç katılmadığımdan gerçekte neler olup bittiğini bilmiyorum ama ekrandan gözükenler böyle algılanıyor anacım. Doğrusu timeline da bu tip gönderiler çıkar çıkmaz kaçacak delik arıyorum.

Dolayısıyla başta reklam amaçlı başlayan bu etkinlik toplantılarının suyu çıktı, burdan reklam verenlere sesleniyorum demedi demeyin. Toplantıya katılan 20-30 kişi dışında reklamınızı alan yok bilesiniz.

Ben bu organizasyonlarda en çok çocuklara üzülüyorum doğrusu. Süsleyip püsleyip çocuğa onca yolu teptir, iki oyun oynasın diye hiç tanımadığı insanlar arasına sok, şak şak patlayan flaşlar altında çocuğun eğlenmesini bekle. Şimdi genelleme yapmam doğru olmaz haklısın ama gördüğüm fotolarda çocuklar hiç de eğlenmiş gibi durmuyor be bacım.

Bazı etkinlikler gerçekten çocuklara hitap eden, eğitici ve eğlendirici aktiviteler ile planlanmış oluyor ama yine de bazı açılardan sakıncalı geliyor bana. Şöyle ki

1-çocukların sosyalleşmeye ihtiyaçları var şüphesiz, fakat yetişkinler kadar sosyal olmasını beklemek anlamsız. Düzenli şekilde göreceği 3-5 arkadaş, her seferinde farklı kişilerden oluşan ve kalabalık bir oyun grubuna göre çok daha faydalı. Çocuklar arkadaşlık kavramını geliştirir, bağ kurar ve birbirlerinin davranışlarını örnek alır.

2- bu aktiviteler her seferinde farklı bir konseptte yapılıyor genelde, oysa biraz rutin iyidir. Önceki maddede belirttiğim 3-5 arkadaş şartı sağlanmış olsa bile (mesela hep aynı çocuklar geliyordur) etkinliklerin değişmesi çocuğu deneme tahtasına dönüştürüyor.

3- değişik konseptler olduğu gibi, değişik eğitmenler, değişik mekanlar; her seferinde adapte olunması gereken birçok yenilik getiriyor çocuğa. Bu kadar değişikliği ona sunmak iyi mi, kafasını neden karıştırıyorsunuz bebenin.

Bunun yerine 3-5 anne toplansa, her hafta aynı yerde aynı çocuklar buluşsa daha faydalı olur. Çocuğu oradan oraya taşıyıp düzenini bozmayın, siz istiyorsanız toplantıdan toplantıya gezin ama bebeyi rahat bırakın.

Yazan: hem özenir hem söver anne :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder