5 Kasım 2013 Salı

Bebekler Sakinlik Sever

Ne kadar sosyal olursan ol, doğumdan sonra ilk üç ay, hadi o çok dersen ilk kırk gün dizini kırıp evine kapanacaksın gülüm. Eskiler boşuna dememişler kırkı çıkmadan dışarı çıkılmaz diye. 

Bu iddialara inanırsın veya inanmazsın o sana kalmış, ama sen gel de benim tavsiyeme uy. Aslında tamamen dışarı çıkma demiyorum, eğer evinin yakınında ağaçlık sessiz parklar varsa, ya da ne bileyim şırış şırıl akan bir dere kenarındaysa evin, her gün mutlaka çık ve bebeni açık havada uyut. Fakat istanbulda yaşıyorsan, çıktığın andan itibaren bir düüüüt sesi, trafiğin uğultusu, insanların gürültüsüne maruz kalacaksan, hiç yeltenme.

Tabi bu sakin ortamı ev içinde de sağlamak lazım. Bebek görmeye gelip de çan çan konuşan kadınlar olursa onları defet, eğer kovamıyorsan gir odana kapan, bebeni sakla anacım. Kim ne derse desin hiç umursama, o bebeye bakacak olan sensin, senin beben senin kararın.

Bebek dünyaya gelerek zaten çok büyük bir şok yaşadı, etrafında annesi hariç her şey yeni. Üzerindeki kıyafet, başını koyduğu yastık, gördüğü ışıklar, duyduğu sesler. Bir an kendini yerine koy ve düşün korkunç bir dünya sanki. Bu kadar çok uyarana birden bire maruz kalmışken, bir de ani sesler, çeşitli tipteki gürültüler, onu mıncıklayan eller... Of of

Elbet hepsine alışacak ama bu süreci yavaş yavaş yaşatmak lazım. Sakin ortamlarda bulunan bebek daha kolay uykuya dalar ve daha huzurlu olur. Yenidoğan bebe zaten bütün gün uyuyor deme, evet uyuyor ama her uyku aşamasında aslında nasıl uykuya dalındığını da öğreniyor. Bu sürece destek olup ilerleyen aylarda kolay sakinleşip kolay uyuyan bebeye dönüştürmek senin elinde. Yok ben köstek olacağım dersen, büyüdüğünde algıları daha da açılmış olan bebeyi uyku aşamasına geçirmek için kırk takla atman gerekecek. Bu söylediklerim bilimsel bulgulara değil yüzde yüz anne bulgularına dayanıyor. Gördüğüm tüm bebelerde bu fark kendini gösteriyor. Bundan başka etmenler de var elbet, onları da yazıcam sırası gelince.

Bebem gürültüye alışsın mı diyorsun bunu her gün azar azar radyo falan açarak yapabilirsin. Tabi yine onun tepkilerine bakarak, rahatsız oluyorsa illa ki kendini belli edecektir. 

Bir çocuk yetiştirmek hayattaki en büyük sorumluluk. Çok zor ama çok keyifli. Her geçen gün bebendeki gelişmeleri görünce, bunu milyonluk maaşlı işlere bile değişmem diyeceksin. Öyle çok sevecek, öyle gurur duyacaksın...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder