1 Aralık 2013 Pazar

Annelik Sıfatı

Hiç düşündünüz mü hayatta kazanılan bir çok sıfat emek ister. Önce emek harcarsın sonra o sıfata nail olursun. Doktor, uzman, mühendis, işçi ne olursa olsun önce bu ünvan için birşeyler yapmak gerekiyordur. Abla, kardeş, evlat, teyze gibi sıfatlar bunlardan farklı, onlara sahip olmak için bir çaba sarfetmiyorsun ama seçim de sana kalmıyor. Kontrolün dışında oluyor bu yüzden onları saymıyorum.

Oysa anne sıfatı ise bir çaba göstermeden ancak seçme şansı elinde olan bir kazanım. Çaba göstermemekten kastım anne olmak isteyip de olamayan ve bunun için uğraşmak zorunda kalanlar değil elbette. Yaratıcının verdiği doğal bir özellik oluşunu kastediyorum. Vücutlarımız üremeye programlı dünyaya geliyoruz.

Bu açıdan bakıldığında üreyip bebek sahibi olan her kadın "anne" sıfatına kolayca sahip oluyor ama gerçekte anne deyince anladığımız daha soyut bir kavram. Bebeğini bakan büyüten, sevip okşayan, en fazla ilgi gösteren, saçını süpürge eden gibi anlamlar geliyor benim aklıma anne dendiğinde. Dolayısıyla kucağına bebesini alır almaz anne olan kadının, kazandığı sıfatın hakkını verebilmesi için çaba sarfetmesi gerekiyor. İşte bu açıdan diğer tüm sıfatlardan farklı "anne olmak", diğerleri emekten sonra edinilir, annelik ise önce edinilir sonra içi doldurulur.

İşte bu aşamada hangi kadının annelik sıfatını ne kadar doldurduğu, ne kadar emek verdiği kadından kadına değişiyor. Bazı kadınlar gerçekten çok çaba harcıyor, bazıları sorumluluktan kaçıyor. Oysa her kadın öncesinde bunu çok iyi idrak etmeli. Anne olacaksan emeğini önce değil sonra vereceksin ve bu emek yeryüzündeki en zor sıfatı kazanmak için harcanandan bile çok büyük. Yine de böyle diyerek anne olmamış kişilerin gözünü korkutmak istemem. Yaradılışımız bunu başarmak için bir çok kolaylık içeriyor fakat bu konuda da seçim bize kalıyor. Aynı bahşedilen diğer özelliklerimiz gibi, ne kadar kullanacağın sana kalıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder