5 Aralık 2013 Perşembe

Anne-Bebek İhtiyaç Listesi #1: Her Odaya Halı

Eve bir bebek geleceği zaman bir tatlı telaştır alışverişler. Mini mini giysiler, eşyalar, malzemeler al al bitmez. Hangisini almalıyım, ne lazım ne değil, hangisi daha kullanışlıdır diğer bloglarda bol bol bulabilirsin. Bense sana hiç kimsenin söylemediği ihtiyaçları söyleyeceğim bak şimdi iyice dinle.

Bebe doğar doğmaz hadi bilemedin üç ay sonra, anne ve maille tüm aile gökyüzünden yeryüzüne iniş yapar. Önce tummy time ile başlayan yerlerde sürünme macerası, sonra emekleme, yürütme, hatta düşmesin diye yer yatağında uyutma, oturarak oyun oynatma süreçleriyle annenin zeminle yapışık yaşamasını garantiye alır. Öyle böyle derken anne totosunun değdiği tek yer evin halıları olup çıkar. Halıların hezimetinden azat olduğu zamanlarda ise illa ki ayaklarını totosuna vura vura bir işin peşinden koşuyor olduğundan, halı havasından koltuk havasına bir türlü geçiş yapamaz bu kasılmış toto. Ne zaman bu eziyet sona erecek bu yere istiflenmiş anaları Allah ne zaman yerden kaldıracak ben de hiç bilmiyorum, sabırla o günleri bekliyorum.

Bebe mobil hayata geçtikten sonra, toto biraz havalanmaya başlıyor ama anne totosu ile halı arasındaki aşkın tamamen bitmesi kolay olmuyor. Ayrıca genelde dizler üzerinde durmaktan ve tabi ki halının kapsama alanı dışına çıkınca takur tukur zeminde emeklemekten bacaklar nasibini alıyor. Keşke her yer duvardan duvara halı olsa diyorsun ama onun da bebekli bir evde temiz kalması zor diye cesaret etmek zor. Yine de bunu başarabilen analar çok şanslı.

Halıların sadece anne için önemli olduğunu düşünmek hata olur. Çünkü bebe doğduktan sonra gelen her misafiri yerde ağırlıyorsun. Hele onların da bebesi varsa, hep beraber yerde oturulacak ve koltuklar sadece sırt dayama yastığı rolünü alacak. İşte bu sebepten ötürü evin havlı rahat halılarla döşenmesi çok önemli :) 

-her odanda mutlaka halı olsun, çünkü biraz büyüyünce her odada bir oyun kuruyor bu bebeler.
-en çok oturduğunuz odanın halısı biraz kabarık olsun, yorgun toto biraz havalansın rahatlasın
-halılar bebenin hareketini kısıtlamasın, öyle püsküllü saçaklı halın varsa ya kaldır ya da üzerinde battaniye olsun.

Bunlara benzer maddeler çoğaltılabilir ama benden bu kadar, gerisi senin evinin düzenine kalmış. Eğer yok canım ben böyle yerlerde sürünemem dersen, birkaç ay sonra yeniden göreceğim seni ben.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder