29 Haziran 2015 Pazartesi

Bedava Çocuk Eğleme Rehberi

Günümüzün mikemmel analarının, çocuk büyütürken, blw ile organik besleyeyim, en az iki dilli yetiştireyim, montessori ile zekasını pekiştireyim şeklindeki yaklaşımlarından sonra gelen en önemli hedefi, çocuğumu "kaliteli bir şekilde eğlendireyim" amacını taşıyor.

Haftanın bir günü en iyi aktivite merkezlerinde kes yapıştır işleri, bir diğer gün ritm okulu, başka bir gün mini yogası jimnastiği, bigün arkadaşlarıyla buluşma toplantısı, eh bi gün de parka gideriz diyerek haftayı tamamlama telaşındayız. Hafta sonu da babasıyla gezeriz, oh, bol bol gezsin, öğrensin, eğlensin çocuum. E ne demişler çocuklar deneyimleyerek öğrenir. Çocuuğuma fırsat sunmazsam nasıl öğrenecek değil mi ama?

Bütün bunlar iyi hoş da, bu derslere harcanan paralar, yollara akıtılan benzinler, gittiğin yerdeki cafelerin normal üstü fiyatları, e bi de çocuk balon neyin görüp istedi onların masrafı derkeen, bu işlerin biraz pahalıya mal olduğu aşikar :) İşte en mikemmel anne olaraktan size ucuza çocuk nasıl eğlendirilir, düşündüm taşındım ve de ig'den araştırdım, işte yazıyorum sıkı durun.

- biiiir: pek tabi ki en hesaplı seçenek, kır dizini otur evine seçeneği. Tabi evde çocuğunu eğlemek için artık palyaço mu olursun, evin altını üstüne mi getirirsin sana kalmış.
- iki: 3-5 kişilik bir arkadaş geubu kur. Varsa eş dost akrabalardan, yoksa parka gidip insanlarla tanışıp kaynaşaraktan, çocuğuna yaşıt çocukları olan analarla haftada bir toplaşın. Evin misafir ağırlayacak hali yok diye çekinme, sayesinde haftada bir evi toparlamış olursun. Ne zaman yaparım diye dert etme, misafir gelecek evler en hızlı toplanan evlerdir :)
- üç: çocuğuna bir arkadaş grubu oluştur. Veya eş dost akrabalardan çocuklu olanlarla irtibatını sürdür. Bu grup ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Çünkü her çocuğun yok doğumgünü partisi, yok diş buğdayı bilmemnesi derken, çocuğunla gideceğin bir sürü bedava aktivite çıkar. Hatta bu öyle çok olur ki her hafta sonu bir doğumgününe gidebilirsiniz.
- dört: semtinin veya ilçenin etkinliklerini takip et. Kermesler, gösteriler, konserler... bedava aktivite sağlar. Çocukla mehter takımını izleyebilirsiniz mesela.
- beş: siz de bilirsinşz mağazaların biri kapanır biri açılır. İşte yeni açılan mağazalarda yoldan geçenlere balon kurabiye falan dağıtılır. Hatta palyaço veya ayı, sosis gibi kostümler giymiş ablalar abiler bangır bangır çalan müzikte mağaza önünde dans ederler. Hah işte bundan ala eğlence mi olur?
- altı: yakınınzdaki okulların amaokullarının programlarına göz at arada. Bu okullara giden komşu çocukları varsa daha iyi. Yok okuma bayramı, yok yerli malı haftası, yok çocuk şenliği derken, ziyaretçi alan tüm etkinliklere sen de çocuğunla beraber misafir ziyaretçi olarak gidebilirsin.
- yedi: internet aleminde bazı popüler analar var sen de biliyosun. Bu anları takip et. Sponsorların çocuk ve anneler için düzenlediği marka tanıtımlı, ikramlı etkinlikler için kontenjan kapmaya çalış.
- sekiz: hiç birşey bulamadın avmye götür. Ama sakın çocuğunu viy viy diye öten jetonlu oyuncakların katına çıkarma. Ay kumu mu be denilen kum havuzları yapmışlar şimdi avmlere. Bırak oraya bebeyi mıncırsın dursun.
- dokuz: çocuğu olsun olmasın komşuya kaç. Her yeni ev çocuğa keşfedilecek bir mekan demektir. O evi keşfederken de epey bi zaman geçer gider...
- on: alışverişe çık. Tamam her çıkışında birşey aldırmak için zırlayabilir ama alışveriş en iyi zaman harcayan mekanlardan birisidir. Eğer çocuğunuz markette reyonlardaki ürünleri yeniden dizmek isterse sabırsız davranmayın. Güzel güzel yerleştir çocuğum, sakın düşürme olur mu
 :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder