13 Kasım 2014 Perşembe

Pastel Hayatlar

Instagram kullanıyorsanız mutlaka denk gelmişsinizdir siz de pastel hayatlara. Profile bakınca tüm fotoğrafların aşırı aydınlık ve pastel renklerde olduğunu görürsünüz. Çoğunlukla ev eşyaları, tabak çanak ağırlıktadır.

Böyle hesaplardan birkaçını takip ediyorum. Yıllar önce bu stil daha bu kadar yaygınlaşmadan önce, bazı dekorasyon sitelerinde bakıp böyle resimleri bulur ve gözlerimi bayram ettirirdim. Şimdi ise görür görmez kaçırıyorum. Bu kadar suyunu çıkarınca her şey güzelliğini yitiriyormuş.

Buraya kadar aslında çok da eleştrilecek bir şey yok. Çünkü onun hayatı onun tercihi, istemiyorsan bakma. Fakat öyle zamanlar geliyor ki, bu kişiler toplumsal paylaşımlarda bulunurken bile tutucular. Soma'daki maden faciasında ekranlarımız siyahlara bürünürken onların ki hiç kararmadı. Gazze için dua ederken, en pastel fotoğraflar seçtiler. Bundan başka pastel evlerinin dışında nadiren bir fotoğraf koyarlarsa resmi mümkün olan en yüksek parlaklığa ayarladılar. Öyle ki o fotoğraftaki diğer ayrıntılar seçilmez hale geliyor.

İşte bu takıntıyı anlamıyorum. Hayat uçuk renklerden ibaret değil. Hele ki doğa hiç değil. Doğaya bakınca, çiçekler, böcekler, gök, deniz hepsi olabildiğince renkli, olabildiğince canlı ve parlak. Nedense bu kadar renksiz evlere sahip insanların, aşırı tertipli, ağırkanlı ve hayalperest olduklarını düşünüyorum. Yine de yargılamıyorum sonuçta sosyal medya üzerinde kim gerçek hayatını olduğu gibi yansıtıyor ki, belki de bu bir kaçış noktasıdır diye hak vermek istiyorum.

İnsanın kendine böyle masalsı bir dünya yaratması bir yere kadar kabul edilebilir. Eğer gerçekten o masal ortamında rahatlıyorsa, dış dünyanın sorunlarından zamanla kaçmaya çalışıp kendini evine kapatmıyorsa, kısacası olan bitenin farkında olup pastel dünyası ile dış dünyayı dengede tutabiliyorsa sorun yok. Ancak böyle evlere doğan bebekler, böyle evlerde yaşayan küçük çocuklar için bu dengeyi kurma işi ebeveynlere düşüyor. Dikkatli olunmalı. Dış dünya ile izole olmuş çocuklar  ilerleyen zamanlarda adaptasyon sorunu yaşayabilir çünkü..

1 yorum:

  1. Konuya can alıcı noktalardan çokta güzel değinmişsiniz. Kendilerine çizdikleri bir kalıp var ve o kalıbın dışına asla çıkmıyorlar. Halbuki siyahta bir renktir. Hayatta mutlu ve bilinçli olmak adına hayatın tüm renklerini kabul etmek gerek.

    YanıtlaSil