31 Ekim 2013 Perşembe

Çocukluğumun Renklerini Geri Verin

Biz çocukken ne kadar çok renk vardı değil mi? Sanki şimdi her şey pembe ve maviden ibaret. Ne zaman başladı bu furya, nasıl böyle birden bire iki renge düştük bilemiyorum ama bu durum mikemmel bir anne olarak beni çok huzursuz ediyor. 

Gerçi minnakıma her türlü rengi giydirme konusunda elimden geldiğince uğraşıyorum, başarılı da sayılırım. Fakat bazı annelerin ısrarla bebelerini aşırı soft renklerle donatmalatına, kuşlara fiyonklara boğmalarına, küçük bir iş adamıymış gibi giydirmelerine uyuz oluyorum. Bebeye sorsan istemeyecek bile, ağzı var dili yok garibim. Bir de şu mintage tarzına sokmuyorlar mı bebeyi, bütün o kuşları, polka dotları kafataslarının içine enjekte edesim geliyor, aşırı doz alıp doysun da bebesini rahat bıraksın diye.

Tamam anladık, hayat zor, işte, trafikte, evde herşey stres kaynağı. Bir tatlı huzur almak için Kalamış'a gideceğine evine gelsin o huzur, kafam boşalsın içi saman dolsun istiyorsun ve evini soft pembelere, mint yeşillerine; cath kidson teyzenin çiçeklerine; green gate kuşlarına teslim ediyorsun ama bi dur da bebeni ne hale getirdiğine bak güzelim. Hayata pembe gözlüklerle baksın diye uğraştığın bebe, gerçekten pembik olacak yakında.

Çok sevgili uzmanlar, bebelerin uyku mekanlarının mümkün olduğunca soft renkler olması gerektiği konusunda uyarıyor. Rahatlayıp uykuya geçişi kolaylaşsın diye. Fakat özellikle sabah saatlerinde renkli giyinmesinin ( kastedilen koyu pembe ve mavi değil, parlak diğer her renk) ona enerji ve neşe vermesi açısından tavsiye ediyor. Ama ben çocuğumu aşırı soft renklere boğup aptallaştırıcam, sonra da gün boyu rahat edicem derseniz o başka. Valla o çocuğun yerinde olmayı hiiiç istemezdim doğrusu. 

Evi modern mintage dekora boğdun, bebek odasını beyazlarla doldurdun ama oyun köşesini biraz renkli yapsan olmaz mı? Şöyle canlı kırmızı, mavi ve yeşiller, rengarenk oyuncaklar. Fakat evin genel dekoruna uymaz çok sırıtır dersen yine sen bilirsin bacım.

Şurası bir gerçek ki çocukların zengin bir iç dünyaya sahip olması için renklere ihyiyacı var. Eğer ona aynı objeyi parlak ve soft renklerde sunsan canlı olanı tercih eder. Benim senin tercihine boyun eğmek zorunda kalmaları çok ama çok yazık :(
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder